Ellek Belediyesi
Ellek Tarihi

Tarihçe

Belediye, 1968 yılında Ellek ve Peçenek köylerinin birleşmesiyle kurulmuştur.

Ekonomi

Beldemiz bir ana cadde üzerine yerleşmiş eğimli bir yapıya sahiptir. Genelde yığma taş ve betonarme binalardan oluşmaktadır. Anayol kilitli parke taşı, geriye kalan kısmı asfalt kaplama yan yolların çoğunluğu kilitli parke taşı ve geriye kalan kısmı ise stabilizedir. 12 adet camisi, bir adet 50 yataklı öğrenci yurdu mevcuttur olup Belediyemize ait bir adet düğün salonu bulunmaktadır.

Beldemizin ekonomisi genelde tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Ayrıca küçük esnaf ve ticaretle iştigal eden ailelerle mevcut olup emeğe dayalı bir ekonomik yapı mevcuttur. Kasaba arazisinin 11 hektar arazisinde sulu tarım yapılmakta en çok buğday ve mısır ekimi yapılmaktadır. son zamanlarda zeytincilik öne çıkmıştır.

Hayvancılık büyük baş (süt inekçiliği) hayvanlar çoğunlukta olup, hayvancılık ile ilgili olarak 1999 yılında kurulmuş tarımsal kalkınma kooperatifi bulunmaktadır. Kooperatif tarağından süt sığırcılığı 100x2 projesi başarıyla tamamlanmıştır.[kaynak belirtilmeliProje kapsamında kasabada ahırlar ıslah edilerek modern besicilik şartları oluşturulmuş ve besicilik alanında önemli adımlar atılmıştır. Bunun yanı sıra küçük baş hayvancılıkla uğraşan ailelerde mevcuttur.

 Altyapı bilgileri

 İçme suyu

2000 yılında başlayan içme suyu çalışması tamamlanmıştır. 36 bin metrelik şebeke 16 bin metrelik ana ishale hattı yenilenmiş, 500 tonluk su deposu yapılmış olup kasabanın 2040 yılına kadar ihtiyacını karşılayacak şekilde gerçekleşmiştir. Hasanbeyli İlçesi – Kalecik köyü sınırlarında bulunan kaynaktan yaklaşık 50 lt/sn su cazibe yolu ile kasabaya ulaşmaktadır. İçimi güzel ve ayran memba suyu kalitesinde bir kaynaktan temin edilen su, 2002 yılında faaliyete geçmiştir.Alt yapı ve kanalizasyon çalışmalarının % 90 lık kısmı bitmiş ve Atık Su Arıtma Tesisi Yapım çalışmaları başlamıştır.

Coğrafya

Düziçi İlçesinin güney batısında bulunup, doğusunda Yarbaşı beldesi, Kuzeyinde Yazlamazlı köyü, batısında Selverler köyü, güneyinde Şekerdere köyü ve Osmaniye ili sınırında bulunmaktadır. Toplam 1490 hektar yüzölçümüne sahip bunun yaklaşık 700 hektardan meskun mahal geri kalanı gayri meskun mahaldir.

Nüfus

2019 yılı TUİK verilerine göre 6.565 olarak belirlenmiştir. 

Eğitim

Beldemizde 2000-2001 yılında eğitim ve öğretime başlayan Ellek Çok Programlı Lise`si, Ellek İlköğretim okulu( Yeni Adı Şehit Burak Mart İlkokulu ve Ortaokulu ), Şehit Necmettin YILDIZ İlköğretim okulu mevcuttur.

İlçe merkezine ve il merkezinde bulunan çeşitli okullara giden orta öğrenim ve Lise öğrencisi mevcuttur.

2000 yılında lise açılmış 2002 yılı için bir lise binası, bir İlköğretim binası ve Ellek İlköğretim`e ek bina yapılmış daha sonra eğitim bu binaya taşınmıştır. Ayrıca Şehit Necmettin YILDIZ ilköğretim okulu ve Şehit Burak Mart İlk ve Orta okuluna birer adet ana sınıfı yapılmıştır.

Sağlık

Beldemizde 1 sağlık ocağı ve Aydınlar Mahallesinde bir adet sağlık evi açılmış ve vatandaşların hizmetine sunulmuştur. Sağlık Ocağında 3 doktor, 3 hemşire, 2 ebe ve 1 sağlık personeli hizmet vermektedir.

Ulaşım

Beldemizin  Düziçi İlçesine uzaklığı 11 km olup , İlçeye her 20 dakikada bir dolmuşlar ile ulaşım sağlamaktadır. Osmaniye İline uzaklığı 23 km olup, asfaltlı yollarla kolay ulaşımı sağlanan bir beldedir. Sınırlar içerisinden otoyol ve demiryolu geçmektedir. Ayrıca Şeker dere köyü ile beldenin arasına çevre köy ve beldelerin yakın ulaşımını sağlayan Osmaniye iline ulaşımı sağlayan yeni bir yol açılmış asfalt yapılmış bir yol bulunmaktadır.